ראשי הבית של כולם מאמרים בוגרים אירועים אודותינו English
 הבית של כולם ערב יהודי אותנטי
  ברכה ותפילה
    שותפות
    צור קשר
  

    ערב יהודי אותנטי
אחת הפעילויות המפורסמות ביותר של ארגון "נתיבות עולם", שנועדה להעביר מסר של קרבה ואהבה ליהודים ולישראלים בכל מקום, בארץ ובחו"ל, נקראת "ערב יהודי אותנטי". נוטלים בה חלק בוגרי המוסד (חלקם ידועים ומוכרים) שהגיעו אלינו מתחום התיאטרון, השירה, הספורט התחרותי, הבידור והתקשורת או כאלה שסיפור חייהם מרתק ויוצא דופן באופן מיוחד.

מאחר וב"נתיבות עולם" מאמינים כי לכל אדם זכות מלאה להיות קרוב ליהדות ויחד עם זאת להמשיך ולבטא את כישרונותיו הייחודיים בכל התחומים, נולדה יוזמה - לעודד את הבוגרים להציג את כישרונותיהם ואת סיפורם הייחודי בפני הקהל הרחב ובדרך זאת גם לסייע בשליחות חשובה - לצאת ולפגוש בבני עמנו בעולם, אשר מצויים, לפי כל הנתונים הסטטיסטיים, בסכנה של התבוללות ועקירה. כאשר מטרתנו היא להציג בפני אחינו היקרים אפשרות לשלב בחיי העשייה שלהם גם את המימד הרוחני-יהודי.

"להתחבר קצת למקורות לא מונע מבן אדם להמשיך את חייו – לעבוד, להשתכר היטב וגם להצליח. כן, להצליח!", מדגיש אחד ממארגני הפרויקט. "אם יש משהו שמשמח אותי בהפקת כל האירועים הללו, הוא קירוב הלבבות האמיתי שאנו יוצרים בעזרתו בתוך עם ישראל".

כאשר התבקש הרב יוסף ברוק, העומד בראש ארגון "נתיבות עולם", להסביר את פשר ההשקעה העצומה של הארגון בפרויקט זה, הסביר: "קיים היום אצל בני עמנו, כולל אלה שנולדו בארץ ועברו לחו"ל, משבר של זהות. הרבה מאוד אנשים אינם יודעים מה המשמעות החשובה של היותם בנים לעם היהודי, ומה המחיר שהם צריכים וחייבים להיות מוכנים לשלם כדי לשמור על יהדותם.

"כתוצאה מכך, ברגע שאותו יהודי צריך לעשות צעד אמיץ, כדי שהוא וצאצאיו לעתיד, ימשיכו להיות בנים לעם היהודי, צעד שמשמעותו עשויה להיות וויתור על חברה אהובה שאינה משתייכת (וגם אינה רוצה להשתייך) לבני עמנו, נוצר אצלו משבר אישי עמוק שמוביל, לצערנו, להתבוללות. מבחינתנו מדובר בשואה-רוחנית ותרבותית שעלינו, כיהודים, לעשות הכול כדי למנוע אותה – וזו הסיבה שבגללה החלטנו להשקיע משאבים כל כך גדולים בפרויקט הזה".

אהוד בנאי – זמר שכולו נשמה
את הזמר אהוד בנאי אין צורך להציג, כל מופע שלו נחשב לסוג של חוויה אישית מיוחדת. בשנים האחרונות זוכה בנאי להכרה יוצאת דופן מצד מבקרים מוסיקאליים, בארץ ובעולם. את הופעתו הם מגדירים כ"חוויה אנרגטית שמלווה אותך במשך מספר ימים".

"במוצאי שבת נכחתי בטקס מסורתי. אומנם לא היה שם רב, אולם על הטקס ניצח איש עם כיפה על ראשו. אמנם לא היו שם תפילות, אך היו בה שירים מרגשים, גיטרות וכלי הקשה", כך תיאר אחד הצופים "ערב יהודית אותנטי" בכיכובו של בנאי.

להופעותיו של בנאי בחו"ל נוהרים ישראלים רבים אשר שיריו בהם זיכרונות מתקופת השירות הצבאי ומהתקופה בה "חיפשו לעצמך דרך בחיים". "אהוד הבריח לי נר למוצב בלבנון, הוא נתן לי אותו כדי שאוכל לשרוד כדי שאמשיך לחלום, למרות הקושי הגדול", כך כתב עליו אחד ממערציו שנזכר במפגש הראשונה עם האמן שהתרחש בתקופת שירותו הצבאי.

שמעון פרץ – האיש שרקד בשלוש חתונות
מי שצפה באחת מהופעותיו של הרב שמעון פרץ, לא ישכח במהרה את צחוקו המתגלגל של הקהל. ככה זה כשכבוד הרב הוא גם סטנד-אפיסט בלב ובנשמה. הרב פרץ, בן 44, אב לשישה ילדים, נולד במעברה בישראל וגדל בקיבוץ יקום. הוא שירת כחייל בלהקה צבאית ולפני שחזר בתשובה הכיר "היטב היטב" את חיי הלילה של תל אביב. כמי שהספיק להתחתן בחייו 3 פעמים ולהתגרש פעמיים, יש לרב הרבה מאוד בדיחות לספר ....בזכות מוסד הנישואין ובזכות האושר הגדול שהוא מבטיח לכל אלה ששומרים עליו.

"אצלי הדיבור פתוח לגמרי, בלי שום חשש", אומר הרב פרץ. "שמים הכול על השולחן. צוחקים הרבה ולוקחים גם המון. כי אחר כך, כשתשבו עם עצמכם בבית, פתאום ייפול האסימון ותבינו, שהאור הגדול נמצא במקום שבו בני זוג מתאמצים לבנות לעצמם קן של שלום, בין אבא ובין אימא, קן שמביא ברכה גדולה על כל יושביו.

"בהופעות שלי, האדם היחיד באולם שעליו צוחקים זה אני. אני צוחק על עצמי, צוחק על 'הסרטים' שחייתי בהם ונותן לקהל שלי לגלות את עצמו בעזרת הסיפורים שאני מספר".

נח הרץ – הטייס שחזר מדמשק
כשפרצה המלחמה, ביום כיפור, היה סא"ל (במיל.) נח הרץ, קצין צעיר שזה-עתה השתחרר. ואולם בתוקף הנסיבות הוא מצא עצמו, עוד באותו יום, יוצא, ביחד עם חבריו לטייסת, להילחם בחירוף נפש על קיומה של מדינת ישראל ההמומה והמופתעת. בקרבות המרים איבד הרץ לא מעט מרעיו לנשק ובתוכם גם את מפקדה הנערץ של הטייסת.

ביום החמישי למלחמה, פגע טיל קרקע אוויר במטוס שלו, במהלך גיחת הפצצה בפאתי דמשק. בצה"ל העריכו כי הרץ נפל בקרב ואולם אשתו סירבה בכל תוקף לקבל זאת. "הוא עוד ישוב", היא אמרה שהודיעו לה שהוא נעדר.

הרץ אכן לא נפל בקרב. ואולם, כאשר התעורר מעלפונו מצא עצמו בבית חולים סורי, כשאחת מרגליו קטועה. ארבעה ימים בלבד לאחר מכן, למרות מצבו הרפואי החמור, הוא הובל אל כלא "אל-מאזה" הידוע לשמצה, שם הושלך אל צינוק מקפיא, כשהסורים מונעים ממנו כל מידע על מה שעלה בגורלה של המדינה.

במהלך המופע, המרגש עד דמעות, מתאר נח הרץ את סיפור הישרדותו, המשולב בסיפור הישרדותה של קבוצת טייסים ישראלים. מסתבר כי מתוך סיר הלחץ הנורא הזה, של בית הכלא בדמשק, נולדו גילויים מדהימים של אומץ לב אישי, אחוות לוחמים ועמידה גאה. סיפורו המופלא של הרץ מסתיים עם חזרתו לארץ, בסוג של ניצחון שהוא לא רק אישי אלא גם יהודי ולאומי. המשתתפים בערב זה הופכים שותפים לחוויית חיים בלתי נשכחת.

ליאור שטרן – מסין לסיני
לליאור שטרן, בן 38, עבר קרבי מפואר, במסגרת אחת מיחידות העלית של צה"ל, שם צמח מדרגה של טירון למעמד של מפקד פלוגה שעשרות רבים של לוחמים ומפקדים צועדים אחריו. בתום שירות צבאי מפרך יצא שטרן, כמו צעירים רבים אחרים, לטיול במזרח הרחוק. אלא שטיול זה התארך מאוד.

כאשר הגיע שטרן לסין בשנת 1993 הוא נכבש בקסמה ובמשך למעלה מארבע שנים שהה בה. במהלך שהותו הקדיש את זמנו ללימוד אמנות לחימה הקרויה "קונג פו" וגם להשגת תואר ראשון ב...ספרות סינית. באותה תקופה הוא הפך לאטרקציה גדולה, משום שרוב רובם של הסינים שראו אותו, מעולם לא פגשו קודם לפני כן אדם שנולד בעולם המערבי.

מי היה מאמין כי דווקא בסין הרחוקה התעורר הניצוץ היהודי בלבו של שטרן. כיצד ואיך? מסתבר כי בסין רוחשים כבוד רב מאוד ליהדות ומתוך הקריאה בספרים ב...שפה הסינית הבין שטרן איזו דרך ארוכה היה עליו לעבור כדי לגלות את כל מה שנפלא ומיוחד ב...יהדותו. מתום הספרים בסינית למד שטרן המון דברים שלא ידע על הגמרה,על המשנה ועל ההלכה היהודית. "היהודים זה העם החכם ביותר בעולם", אמרו לו הסינים בכל מקום בו הציג את עצמו כיהודי. ארבעה ימים בלבד לאחר ששב ארצה, ממסעו הגדול, נחת שטרן ב"נתיבות עולם" כדי להשלים, והפעם בעברית..., את השכלתו היהודית.

במסגרת ערב יהודי אותנטי הקרוי "מסין לסיני", מציג שטרן בפני הצופים את חוויית המסע, בעזרת סרט משעשע ביותר שצולם בסין. כמו כן מוצגים במופע תרגילי לחימה שונים תוך הסתייעות בחבל, מקל ושרשרת. ומקנח בכך שהוא מלמד את הקהל לשיר שיר בשפה הסינית. גולת הכותרת של הערב היא תיאור התהליך שעבר עליו בסין החל מהמפגש עם הספרים העתיקים ועד לשיא של רגע ההתעוררות והגילוי של הניצוץ היהודי.
המסע לאמריקה

נתיבות עולם רח' השלושה 36-38 בני ברק טלפון: 03-5794210/1
ראשי  |  הבית של כולם  |  מאמרים  |  בוגרים  |  אירועים בנתיבות עולם  |  אודותינו
ויביט - בניית אתרים