ראשי הבית של כולם מאמרים בוגרים אירועים אודותינו English
 הבית של כולם סיפור ישיבת נתיבות עולם
  ברכה ותפילה
    שותפות
    צור קשר
  

    סיפור ישיבת נתיבות עולם
סיפורם המופלא של מוסדות "נתיבות עולם", אשר שמם יצא למרחוק ברחבי העולם היהודי, מתחיל איי שם, בפאתי העיר בני ברק, בבית קטן שניצב בתוך בוסתן עצי פרי.

בל"ג בעומר תש"מ (1980), התקבצו שם שישה תלמידים שביקשו ללמוד קצת יותר על עצמם ועל יהדותם. כיצד ואיך הצליחה כיתת הלומדים הזעירה, לצמוח למוסד גדול שתלמידים כה רבים מוצאים בו כיום מקום ראוי, להרחיב את השכלתם היהודית?

המייסדים קיבלו מהרב הגאון, אליעזר ש"ך, זכר צדיק לברכה, עצה של זהב – לא לפרסם קריאה להצטרף למוסד. "חבר יביא חבר", אמר הרב, "וכיון שהגרעין הראשוני שלכם איכותי ומוצלח, גם כל הבאים בעקבותיהם יהיו כאלה".
הרב צדק. תלמידים נוספים החלו להגיע. המוסד, שבתחילה פעל במתכונת מצומצמת, בשעות אחה"צ בלבד, החל להרחיב את פעילותו לכיוון שעות הבוקר והערב. מתאים את עצמו, בהתמדה, לצורכי התלמידים.

ככל שהעמיקו התלמידים בלימודי היהדות, כך גם נפתחו במקום מסגרות גבוהות יותר ויותר. אך האם מותר להם, לתלמידים המצטיינים ביותר, לחדול מעבודתם ולהתמקד כל כולם בלימודים?

שוב היה זה הרב הגאון, שקבע, באופן חד-משמעי, כי אין זה נכון שאנשים נשואים בעלי משפחות יפסיקו לעבוד ויהפכו לתלמידי יום שלם. "לצמצם במעט את יום העבודה מותר ואפשרי, אך לא בצורה שתפגע בהשתכרות התלמיד או ברמת חייו". כך פסק הרב ש"ך, מתוך זה שהכיר בחשיבות השמירה על שלמותה של המסגרת המשפחתית, בתוכה צמח התלמיד בטרם בא ללמוד.
בדבריו אלה, סלל הרב את הדרך לצירופם של תלמידים רבים נוספים, שמצאו ב"נתיבות עולם" מסגרת מצוינת, להרחיב בה אופקים בתחום התורני, לאחר שעות העבודה, ולהמשיך גם בעיסוקם בתחומי האמנות השונים. אם כי, בחורים רווקים, שהחלו בדרך זו את לימודיהם, ושבמשך הזמן נישאו, ואחר כך הביעו רצון ללמוד, בצורה יותר אינטנסיבית, קיבלו אפשרות להצטרף גם למסלול יום-שלם.

בשנה השביעית לקיומו של המוסד, כבר לא היה מנוס מפני הצורך לרכוש מגרש ולהקים עליו, במאמצים רבים, מבנה של קבע. שנים אחדות אח"כ, עם הכניסה לבית החדש החלה גם תקופה חדשה. נפתחו שיעורים חדשים וצוות ההוראה התרחב וגדל והחל כולל בתוכו, לראשונה, גם את בוגרי "נתיבות עולם" עצמם. מגוון המסגרות הרבות שפעל במקום אפשר ללוות כל תלמיד ותלמיד, החל מהרגע בו גילה "עניין ראשוני" ביהדות ועד לבנייתו כתלמיד חכם.

תוך כדי כך נעשה מאמץ כן ועקבי, מצד הצוות החינוכי, להמשיך את הקשר של התלמיד עם משפחתו. ההורים מוזמנים לבקר במוסדותינו ולהבין טוב יותר את אופי הפעילות שמתבצעת במקום. שוב ושוב אנו שמחים לגלות כי הורים שבתחילת הדרך התנגדו, מתוך חוסר ידיעה, לניסיון של הבן להבין טוב יותר את יהדותו, הפכו לתומכים נלהבים ביותר של המוסד והחלו אף הם להשתתף בשיעורים ולשמוע הרצאות.

הרגע הזה התרחש כאשר ההורים זיהו, לראשונה, את השינוי האדיר לטובה שחל אצל הבן, בכל מעגלי החיים, לרבות במציאת בת זוג ופרנסה טובה וכמובן גם בקיום מצוות "כבד את אביך ואת אמך", עליה אנו מקפידים כאן באופן מיוחד.

המטרה שלנו, מסכם הרב יוסף ברוק, מייסד "נתיבות עולם" והעומד בראש המוסד, היא שכל אדם שמרגיש חיבור להוויה היהודית ולארון הספרים היהודי, יוכל לקבל כאן את הכלים בעזרתם ובאמצעותם יוכל להמשיך את התפקיד המיוחד שניתן לו, בשלשלת הדורות של ההיסטוריה היהודית וכמובן להיות מאושר ביהדותו.

"המסר שלנו לחברה הישראלית הוא שמי שלומד אצלנו לעולם כבר לא יטעה לחשוב כי ההיסטוריה היהודית התחילה רק לפני מאה שנה, וכי כל מהותנו מתמצה, כיום, בניהול או ביישוב הסכסוך הנוכחי בין הישראלים לפלשתינים. זאת משום שבוגר 'נתיבות עולם' מכיר וגם יודע להצביע על הרצף היהודי, שנמשך ממעמד הר סיני ועד ימינו אלה.

"הצלחתנו לאורך שלושים השנים האחרונות, הינה מתנת שמים", מסכם הרב ברוק, "ובזכותה הגענו ליכולת להעמיד אלפי תלמידים יקרים, שהחלו את דרכם אצלנו, בהיסוס ובחשש טבעי, ועלו בהדרגה למעמד של תלמידי חכמים, מחברי ספרים ומרצים מבוקשים מאוד בתחומה של היהדות".

נתיבות עולם רח' השלושה 36-38 בני ברק טלפון: 03-5794210/1
ראשי  |  הבית של כולם  |  מאמרים  |  בוגרים  |  אירועים בנתיבות עולם  |  אודותינו
ויביט - בניית אתרים